Przełom sezonów to czas wymiany obuwia. Jak przechowywać buty, aby móc z nich korzystać w przyszłym roku? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym Twoje buty będą prezentować się nienagannie po wyjęciu z szafy.
Przechowywanie butów – podstawa to ich wyczyszczenie
Jednym z częściej popełnianych błędów jest przechowywanie brudnych butów w szafie. Za pół roku takie obuwie nie będzie prezentowało się dobrze, gdyż np. osad z soli spowoduje nieestetyczne zacieki i plamy. Z tego względu przechowywanie butów po sezonie zaczyna się od ich dokładnego oczyszczenia z zabrudzeń.
Z butów używanych wiosną i latem najczęściej wystarczy usunąć piasek i kurz – przyda się do tego specjalna szczotka do butów, wykonana np. z końskiego włosia. Więcej pracy czeka przy obuwiu używanym jesienią i zimą. Na czym powinno polegać czyszczenie butów po sezonie jesienno-zimowym? Skórzane botki damskie czy półbuty męskie należy:
-
Oczyścić z zabrudzeń szczotką. Usuń resztki błota, piasku i soli.
-
Pozbawić sznurowadeł. Po sezonie wymagają one prania.
-
Umyć. Użyj do tego wilgotnej szmatki, nie omijaj podeszwy.
-
Wysuszyć. Aby uniknąć odkształceń, zrób to z dala od grzejnika.
Dowiedz się więcej na ten temat: Jak wyczyścić buty zamszowe? Sprawdź poradnik!
Porządnie oczyszczone obuwie jest przygotowane do następnego kroku, czyli konserwacji i impregnacji. To kolejne czynności, które poprzedzają przechowywanie butów w garderobie lub szafie.
Reperacja, konserwacja i impregnacja obuwia po sezonie
Podczas czyszczenia butów z zabrudzeń możesz zauważyć uszkodzenia, np. zdarty obcas czy pęknięcia na podeszwie. Wówczas przechowywanie butów należy poprzedzić wizytą u szewca – rzemieślnik naprawi, co trzeba.
Jeżeli obuwie nie wymaga ingerencji specjalisty, możesz od razu przystąpić do jego konserwacji i impregnacji. To zabiegi, których celem jest utrzymanie obuwia w dobrym stanie. Do ich wykonania nie zawsze będziesz potrzebować specjalistycznych produktów do pielęgnacji obuwia – to zależy od materiału, z którego buty zostały wyprodukowane i tego, ile czasu możesz poświęcić na czynności pielęgnacyjne.
Przechowywanie obuwia ze skóry naturalnej powinno poprzedzać:
-
Pastowanie. Najlepiej sprawdzi się tradycyjna pasta renomowanej marki. Jeżeli jednak chcesz uporać się z pielęgnacją butów szybko, wybierz produkty w sprayu lub z aplikatorem.
-
Polerowanie. Możesz wypolerować buty zarówno pastą, jak i woskiem. Pamiętaj, aby po tej czynności pozwolić butom porządnie wyschnąć – nie wkładaj ich od razu do pudełka.
Dopiero teraz buty są niemal prawidłowo przygotowane do przechowywania – pozostaje jeszcze zadbać o to, aby nie pojawiły się na nich odkształcenia.
Przechowywanie butów a korzystanie z prawideł
Po wykonaniu powyższych czynności zastanawiasz się, jak przechowywać buty w garderobie lub szafie? Aby uniknąć odkształceń, warto wykorzystać prawidła do obuwia. Aktualnie są one produkowane z różnych materiałów, głównie jednak z drewna cedrowego (absorbuje ono wilgoć, a zawarte w nim olejki eteryczne pozostawiają przyjemny zapach) i tworzyw sztucznych.
Co zastosować zamiast prawideł? Kozaki damskie przed deformacjami (w tym zagięciami i marszczeniami) można uchronić, stosując np. stare czasopismo kolorowe (jest ono sztywniejsze niż zwykła gazeta), dmuchane wypełniacze czy butelkę po wodzie. Wykorzystując ostatni pomysł, pamiętaj o zdjęciu etykiety. W przeciwnym razie może ona wywołać nieestetyczne przebarwienia.
Ochrona butów przed kurzem – pudełko
Ponieważ buty nie będą używane przez kilka kolejnych miesięcy, to ich wypastowanie i wypolerowanie nie wystarczy – trzeba je jeszcze chronić przed kurzem. Jak przechowywać buty w szafie lub garderobie? Wykorzystaj:
-
Oryginalne pudełka po butach. Pudełko – przed umieszczeniem w nim butów – wyłóż białym papierem.
-
Specjalne pudełka do butów. Są one projektowane w sposób, który zapewnia butom optymalną wentylację. Bez trudu kupisz też pudełka tworzące modułowy system.
Możesz też przechowywać buty bezpośrednio na półce, ale wówczas nie obejdzie się bez ich regularnego odkurzania. Pamiętaj też o wyłożeniu półki np. filcową matą. To zapobiegnie jej zabrudzeniu przez podeszwy.
Gdzie przechowywać buty – szafa czy garderoba?
To, czy buty po sezonie będą przechowywane w szafie, czy też w garderobie, nie ma większego znaczenia – każde z tych miejsc jest dobre, o ile jest suche i dobrze wentylowane.
Przechowywanie butów w szafie oznacza, że będą one znajdować się w pobliżu odzieży. W tej sytuacji najlepiej wygospodarować dla nich osobną półkę – w przeciwnym razie mogą zabrudzić ubrania. Alternatywą jest umieszczenie każdej pary butów w pudełku.
Jak przechowywać buty w garderobie? Nawet w niewielkiej garderobie można wygospodarować miejsce na specjalny regał lub wieszak na obuwie. Z powodzeniem mogą one zastąpić tradycyjne pudełka i organizery na buty.