Buty wykonane z zamszu to propozycja, która powinna znaleźć się w szafie każdej modnej kobiety i każdego eleganckiego mężczyzny. Dlaczego? Ten rodzaj obuwia wyróżniają przede wszystkim wyjątkowe walory estetyczne. Zamsz ma nieco mniej formalny charakter niż skóra licowa, stąd też jest idealnym rozwiązaniem w przypadku swobodniejszych, lecz wciąż eleganckich stylizacji. W propozycjach sportowo - eleganckich zamszowe buty w zasadzie nie mają sobie równych. Zamsz wygodnie się nosi (buty z zamszu są odrobinę lżejsze i bardziej elastyczne w porównaniu z butami ze skóry licowej) i łatwo zestawia z innymi dodatkami. Co jednak z czyszczeniem butów zamszowych?
Skóra zamszowa, mimo swoich wielu zalet, jest niestety podatna na zabrudzenia i stosunkowo szybko "łapie" wilgoć. Czyszczenie i konserwacja tego typu obuwia będą więc wymagały odpowiednich metod i preparatów, odmiennych niż te stosowane w przypadku butów wykonanych ze skóry licowej. Warto jednak podkreślić, że jeśli tylko będziemy właściwie obchodzić się z naszymi zamszowymi butami, z pewnością zachowają one doskonały wygląd i kondycję przez długi czas. Jak zatem prawidłowo, skutecznie, ale i bezpiecznie wyczyścić buty zamszowe? Podpowiadamy.
Czyszczenie zamszowych butów - ważna jest profilaktyka
Zastanawiając się, jak wyczyścić buty zamszowe z błota, z soli, czy po prostu z ulicznego kurzu, zatrzymajmy się na chwilę na profilaktyce. Nowo zakupione buty, jak i te, które już używamy jakiś czas, z pewnością warto zabezpieczyć przed zabrudzeniami. Ich czyszczenie będzie później zdecydowanie łatwiejsze, a samo obuwie będzie mniej podatne na szkodliwe działanie wilgoci.
Zamszowe mokasyny damskie, botki, czy kozaki damskie należy poddawać regularnej impregnacji. Regularnie oznacza tutaj co najmniej raz na dwa tygodnie. W dni deszczowe lub takie, kiedy może "dopaść nas" chociażby przelotna mżawka, możemy sięgać po impregnat nawet przed każdym wyjściem z domu. Pamiętajmy, że wilgoć, opady i kałuże będą miały wyjątkowo negatywny wpływ na wygląd i kondycję naszych butów. Chyba że zabezpieczymy je wcześniej odpowiednio impregnatem.
Impregnacja butów zamszowych
Chcąc zabezpieczyć buty zamszowe przed szkodliwym wpływem wilgoci, wybierajmy impregnaty dedykowane właśnie takiemu typowi obuwia. Impregnację zaczynamy zawsze od wyczyszczenia butów oraz ich ewentualnego osuszenia, jeśli wcześniej zostały poddane działaniu wody.
Preparat aplikujemy na buty w odległości ok. 20 cm, w nie za dużej ilości. Zanim przystąpimy do zadania, warto sprawdzić działanie środka na zamszu w miejscu mniej widocznym, aby przekonać się, że impregnat nie powoduje na skórze np. nieestetycznych przebarwień. Zasada ta dotyczyć będzie zwłaszcza sytuacji, gdy będziemy chcieli zaimpregnować i wyczyścić jasne buty zamszowe, np. w odcieniach beżu.
Jak skutecznie czyścić zamszowe buty?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić buty zamszowe - jasne lub ciemne, z błota, soli, kurzu - pamiętaj, że ogólna zasada mówi tutaj, iż buty z zamszu najlepiej czyścić na sucho. Większość z nas zapewne spotkała się z poradami, wskazówkami, czy domowymi sposobami na "mokre" czyszczenia skóry zamszowej. Równie popularnymi metodami są stosowanie silnych preparatów, czy nawet czyszczenie butów roztworem wody z octem. Szczerze odradzamy tego typu rozwiązania. Nawet jeśli pozwolą one usunąć z naszych butów zabrudzenia, to na pewno nie pozostaną bez znaczenia dla kondycji obuwia i jego walorów estetycznych. Zamsz bardzo źle reaguje na tak agresywną konserwację. Okazuje się, że czyszczenie zamszu jest zdecydowanie prostsze.
Rekomendowana metoda - szczotkowanie na sucho
Skutecznym, a jednocześnie bezpiecznym dla skóry zamszowej sposobem na pozbycie się zabrudzeń jest szczotkowanie. Co warto wiedzieć, zanim przystąpimy do czyszczenia butów w taki właśnie sposób? Przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniej szczotki.
-
W przypadku nubuku najlepiej sprawdzi się szczotka krepowa.
-
Jeśli mamy buty z zamszu o dłuższym włosiu, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno szczotka mosiężna.
Dodatkowo pamiętajmy, że:
-
Szczoteczka do mycia zębów nie nadaje się do szczotkowania zamszu.
-
Szczotkowanie zawsze wykonujemy pod włos, płynnie przechodząc z jednej części obuwia do kolejnej.
-
Kilkukrotne powtarzanie "serii czyszczących" nie jest rekomendowanym rozwiązaniem.
-
W przypadku bardziej uporczywych plam na obuwiu możemy sięgnąć po specjalne gumki do zamszu.
Jak wyczyścić buty zamszowe, gdy szczotkowanie okazało się niewystarczające?
Jeśli po szczotkowaniu obuwia, a także po zastosowaniu gumki do zamszu, nasze buty nadal wyglądają kiepsko (brud wniknął w głębokie warstwy skóry), lub też wcześniej zostały one poddane intensywnemu działaniu wody i przesiąkły wilgocią, koniecznym rozwiązaniem może okazać się mycie butów przy zastosowaniu specjalistycznego szamponu do skór. Tutaj należy wybrać odpowiedni preparat i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu szamponu. Na koniec, jeśli nasze buty są już nieco wysłużone i wymagają odświeżenia, możemy zastosować renowator do skór zamszowych. Tego typu środki dostępne są w wielu kolorach, dlatego musimy dobrać renowator indywidualnie do konkretnego koloru naszych butów.