Kupujesz buty skórzane z myślą o ich wieloletnim użytkowaniu? Kondycja obuwia wykonanego ze skóry naturalnej zależy głównie od jego pielęgnacji. Bez względu na to, jak często je nosisz, warto wiedzieć, jak dbać o skórzane buty. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym Twoje buty nawet po latach będą prezentować się niczym nowe.
1. Pielęgnacja skórzanych butów zaczyna się od ich impregnacji
Kupiłaś mokasyny, botki, półbuty lub inne wymarzone buty z naturalnej skóry? Pamiętaj, że należy zadbać o nie już bezpośrednio po zakupie. Za podstawową czynność uchodzi impregnacja obuwia. Polega ona na naniesieniu na zewnętrzną powierzchnię materiału preparatów mających na celu ochronę obuwia przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym błota czy słońca. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, impregnację skórzanego obuwia należy powtarzać regularnie – np. co miesiąc.
Produkty przeznaczone do pielęgnacji butów skórzanych są dostępne w różnych postaciach, np. wosku, pasty z aplikatorem czy sprayu. Wybór zależy od Twoich preferencji. Jeżeli wybierzesz tradycyjny wosk, potrzebna będzie Ci też miękka szmatka – za jej pomocą równomiernie rozprowadzisz preparat po skórze butów. Jeżeli masz ograniczony czas na pielęgnację skórzanego obuwia, sięgnij po pasty z aplikatorami i spraye. Są one też wygodniejsze w użyciu.
Jak używać preparatów impregnujących skórę? Jeżeli produktu używasz po raz pierwszy, sprawdź, czy nie odbarwi on skóry – nanieś niewielką ilość środka na słabo widoczne miejsce. O tej zasadzie pamiętaj też przy zmianie produktu do impregnacji. Za każdym razem preparaty nakładaj na suchą skórę butów.
2. Dobór preparatów w zależności od rodzaju skóry
Zastanawiasz się, jak dbać o skórzane buty? Określenie „skórzane buty” jest bardzo ogólne. Skóra naturalna wykorzystywana do produkcji obuwia jest poddawana obróbce. W rezultacie tego procesu może ona zostać pokryta np. lakierem. Dlaczego dokonany przez Ciebie wybór jest kluczowy, gdy mowa o pielęgnacji obuwia?
Z reguły skład preparatów do czyszczenia i impregnacji butów skórzanych jest dobierany z myślą o konkretnym rodzaju skóry, np. zamszowej, licowej czy lakierowanej. Używanie niedopasowanych do danego rodzaju skóry produktów przyniesie rezultat daleki od oczekiwanego – możesz w ten sposób doprowadzić do zniszczenia obuwia.
3. Czyszczenie butów skórzanych po każdym ich użyciu
Na trwałość obuwia ze skóry wpływa wiele czynników, w tym zanieczyszczenia. Odstawienie zabrudzonych butów do szafy oznacza, że zewnętrzna powierzchnia skóry może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy na butach osiądzie piasek z solą. Niszczycielskie działanie soli polega na tym, że wżera się ona w skórę i powoduje jej matowienie. Jak dbać o skórzane buty, czyli odpowiednio je czyścić?
Za pomocą szczotki możesz oczyścić obuwie ze skóry gładkiej z błota i kurzu, a następnie przetrzeć je wilgotną szmatką. Do usunięcia zabrudzeń przyda się zmywacz do skór, z kolei renowator pomoże uwolnić skórę od wcześniej nakładanych na nią preparatów.
Twoje buty są wykonane ze skóry zamszowej? O tym, jak dbać o buty zamszowe przeczytasz w artykule Jak wyczyścić buty zamszowe? Sprawdź poradnik!.
4. Dbanie o skórzane buty oznacza ich regularną zmianę
Pielęgnacja skórzanych butów nie sprowadza się wyłącznie do oczyszczania ich z zabrudzeń i impregnacji – ważne jest też to, aby nie używać tego samego obuwia na co dzień. Dlaczego? Choćby po to, aby miało ono czas wyschnąć. Jeżeli chcesz korzystać z butów skórzanych każdego dnia, najlepiej zrobisz, zaopatrując się w kilka par.
Zmiana butów to także dobry moment, aby zadbać o ich wnętrze. Na czym polega pielęgnacja butów skórzanych od wewnątrz? Podstawowe czynności to:
-
Wietrzenie obuwia. Nie musi się odbywać na zewnątrz – równie dobrze możesz wietrzyć buty w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Najważniejsze, aby nie stały one w miejscu nasłonecznionym.
-
Korzystanie z dezodorantów (odświeżaczy) do wnętrza butów. Mają one działanie przeciwbakteryjne i usuwają nieprzyjemny zapach.
Wykonanie powyższych czynności po zdjęciu butów spowoduje, że będą one odpowiednio przygotowane na kolejne użycie.
5. Używanie prawideł – sposób, aby zadbać o fason butów skórzanych
Dając butom ze skóry „odpocząć”, warto zadbać o to, aby się nie odkształciły, czyli aby utrzymały pierwotną formę. O fason butów skórzanych możesz zadbać, korzystając z prawideł. Aby spełniały one swoją funkcję, muszą być dopasowane do rozmiaru butów. Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału użytego do ich produkcji – najbardziej polecane są prawidła z drewna cedrowego. Ten rodzaj drewna jest aromatyczny – niweluje nieprzyjemny zapach i jednocześnie dobrze chłonie wilgoć.
Jeżeli jeszcze nie masz prawideł, użyj starych gazet lub butelki po wodzie (bez etykiety). To domowy sposób na stworzenie tymczasowych prawideł, które zminimalizują zagięcia czy marszczenia.