Obcierające buty to powszechny problem. Jeżeli w swojej szafie również masz parę lub nawet kilka par butów, których noszenie wiąże się z dyskomfortem, poznaj sprawdzone sposoby na obcierające buty. Zobacz, jak wyeliminować otarcia czy pęcherze i cieszyć się wygodą na co dzień!
Co to oznacza, że buty obcierają i dlaczego tak się dzieje?
Obcierające buty sprawiają ogromny dyskomfort, często powodują też ból. Rezultatem tego, że buty sportowe, półbuty czy kozaki obcierają, są m.in. odciski, otarcia, pęcherze na pięcie i drętwienie palców. Obcierające buty mogą mieć swoje źródło również w nadmiernej potliwości stóp.
Dlaczego buty obcierają? Lista przyczyn jest długa, ale ich określenie jest ważne, aby wiedzieć, jak wyeliminować ten problem. Powodem tego, że buty obcierają, może być:
-
Materiał użyty do uszycia obuwia. Ten problem często pojawia się przy butach z twardej skóry naturalnej lakierowanej. Mimo że jest ona elastyczna i dopasowuje się do kształtu stopy, to z reguły proces ten zajmuje co najmniej kilka dni.
-
Niedopasowanie wielkości buta do stopy. Gdy buty są za małe, za ciasne – lub odwrotnie – za duże, może pojawić się dyskomfort. Jest on spowodowany tarciem materiału o niektóre części stopy.
-
Niska jakość obuwia. Tańsze, produkowane masowo obuwie ze złej jakości surowców może mieć defekt w postaci przeszyć w nieodpowiednich miejscach. Z kolei sztuczny materiał będzie powodował pocenie się stopy i tym samym jej nadmierne przesuwanie się w bucie.
To nie wszystkie powody, dla których buty mogą obcierać. Otarcia mogą spowodować nawet te buty, które lubisz i z których nie raz korzystałaś. Jeżeli pracujesz w domu i na co dzień korzystasz głównie z kapci, to pęcherze mogą pojawić się po założeniu jakichkolwiek butów.
Poznaj najpopularniejsze sposoby na obcierające buty
Jest kilka metod, które pozwalają zniwelować dyskomfort spowodowany korzystaniem z butów. Jeżeli doszło już do podrażnienia skóry, wymocz stopy w chłodnej wodzie z solą do kąpieli i zastosuj preparaty na otarcia, np. hydrokoloidowe plastry na odciski. To przyniesie Ci ulgę – zregenerujesz skórę. Co z kolei zrobić z butami?
Najpopularniejsze sposoby na obcierające buty to:
1. Grube skarpetki
To często polecany sposób na obcierające buty, zwłaszcza gdy buty obcierają z tyłu. Załóż obcierające Cię obuwie na grube, wilgotne skarpetki i następnie korzystaj z niego przez kwadrans dziennie aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Wilgotne skarpetki zmiękczą materiał, z którego zostały wykonane buty, dzięki czemu przestaną Cię one obcierać.
O innych sposobach na rozciągnięcie butów zarówno na długość, jak i szerokość przeczytasz w artykule Jak rozciągnąć buty? 7 sprawdzonych metod!.
2. Plastry ochronne
Nie zawsze buty obcierają z tyłu – otarcia czy pęknięcia skóry mogą pojawić się np. na palcach. Wówczas niedogodności związane z noszeniem obuwia można zniwelować, stosując plastry ochronne. Dzięki temu, że posiadają one żelową warstwę, nie tylko chronią podrażnione miejsce, ale również przyspieszają jego gojenie.
3. Zapiętki
Jedną z najbardziej newralgicznych części stopy, która jest narażona na podrażnienia, jest pięta. Jeżeli buty obcierają Cię właśnie z tyłu, to rozwiązaniem mogą być zapiętki. Są one produkowane z różnych materiałów, np. silikonu czy skóry. Dzięki nim będziesz mogła użytkować obuwie bez obawy o pęcherze czy pęknięcia naskórka.
4. Nasączenie obuwia spirytusem
Co zrobić, jak buty obierają z tyłu? Kolejnym sposobem jest delikatne nasączenie tej części obuwia spirytusem i następnie użycie młotka – ostrożnie i delikatnie rozbij fragment, który jest przyczyną dyskomfortu. Uwaga – taka ingerencja może spowodować uszkodzenie butów. Dlatego – jeśli obawiasz się i chcesz uniknąć ich ewentualnego zniszczenia, lepiej zanieś je do szewca. Fachowiec posiada całą paletę narzędzi i profesjonalnie zajmie się Twoim problemem.
5. Talk
W przypadku np. sandałów czy japonek wymienione wyżej sposoby radzenia sobie z obcierającymi butami się nie sprawdzą. Pomocny może za to okazać się talk. Wcierając proszek w podrażnione miejsce, zmniejszysz jego podatność na dalsze otarcia. W rezultacie obcierające obuwie przestanie być Twoim problemem.
6. Papier ścierny
Przyczyną dyskomfortu może być nieprawidłowe wykończenie buta. Jaki wówczas sposób na obcierające buty sprawdzi się najlepiej? Jeżeli wnętrze butów nie jest gładkie, to nierówności możesz usunąć, korzystając z papieru ściernego. To jednocześnie dobra alternatywa dla grubych skarpetek.
7. Hamulec do obuwia
Obcierające buty mogą być wynikiem przesuwania się stopy. Ten problem często odczuwają kobiety noszące odkryte szpilki – podrażnienia pojawiają się po zewnętrznej stronie stopy. W tej sytuacji rozwiązaniem jest hamulec do obuwia. To specjalna (z reguły transparentna) wkładka, która utrzymuje stopę w określonej pozycji.
Co zrobić, żeby buty nie obcierały – praktyczne wskazówki
Podstawą jest prawidłowy dobór obuwia. Buty przymierzaj popołudniami lub wieczorami – wówczas nogi są zmęczone i mogą być delikatnie opuchnięte. Dzięki temu dobierzesz rozmiar, w którym będziesz dobrze się czuć nie tylko chwilę po włożeniu, ale też przez cały dzień noszenia butów. Preferujesz zakupy w sklepach internetowych? Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z tabelą rozmiarów.
Aby w newralgicznych punktach stopy nie pojawiły się pęcherze czy otarcia, możesz wdrożyć profilaktykę, czyli:
-
Wraz z nowymi butami kupić spray, za pomocą którego zmiękczysz twardy materiał.
-
Zastosować zapiętki. Jeżeli nie masz ich pod ręką, użyj zwykłego plastra.
-
Delikatnie rozciągnąć buty z użyciem prawideł.
Gdy skorzystasz z powyższych rad, obcierające buty nigdy nie będą Twoim problemem – unikniesz bolesnych pęcherzy i otarć.