Zdarza się, że przymierzone w sklepie buty, okazują się za ciasne podczas przymiarki w domu. Podobna sytuacja może mieć miejsce przy zamawianiu przez internet, kiedy wybrany bez mierzenia rozmiar jest mniejszy, niż powinien być. Co zrobić, jeśli nie chcemy zwracać obuwia? Możemy rozciągnąć buty, aby stały się wygodne. Jak to zrobić? Poznaj 7 naszych skutecznych sposobów na rozbicie obuwia.
1. Jak rozbić buty najprostszym sposobem? Wymień wkładki!
Ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku butów takich jak półbuty czy botki. Zwykle włożona jest w nie gruba wkładka, zapewniająca komfort cieplny podczas chłodnych dni. Znacząco pomóc może wymiana wkładki na nieco cieńszą – tym samym zapewnimy sobie nieco więcej przestrzeni wewnątrz buta. Jest to najmniej inwazyjna metoda i to od niej warto zacząć.
2. Jak rozciągnąć skórzane buty: prawidła
Jeśli wyjęcie wkładek nie przyniosło oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po prawidła. Ta metoda jest zupełnie bezpieczna dla obuwia, szczególnie skórzanego. Dzięki prawidłom skóra naturalna zachowuje swój pierwotny kształt, buty nie tracą fasonu ani nie gną się nieestetycznie.
Prawidła można zamówić w wielu sklepach internetowych lub kupić stacjonarnie. Do rozciągania obuwia najlepiej sprawdzą się drewniane prawidła z możliwością regulacji długości. Prawidła wkładamy do butów i stopniowo, nie spiesząc się przy tym zbytnio, zwiększamy długość. Zostawiamy w butach minimum na 1 noc, a następnego dnia wkładamy buty i chodzimy w nich, aby utrwalić efekt. Na prawidła możemy dodatkowo założyć wilgotne skarpetki i również pozostawić je wewnątrz butów na noc. Wilgoć rozmiękczy skórę i przyspieszy proces wydłużania butów.
3. Jak rozciągnąć buty w palcach? Użyj specjalnych preparatów!
W sklepach obuwniczych dostępne są specjalistyczne preparaty do rozszerzania obuwia. Wystarczy spryskać nimi wnętrze buta i pochodzić przez pewien czas przez kilka dni z rzędu. Ważna uwaga: nie rozbijamy buta na siłę, chodząc w nich kilka godzin z rzędu jednego dnia. Niestety, bardzo bolesnym skutkiem takiego rozwiązania mogą być otarcia czy odciski, które skutecznie zniechęcą nas do chodzenia w zakupionych butach. W przypadku tej metody rozbijanie buta może potrwać kilka dni, warto jednak dać sobie ten czas, aby nie zaszkodzić własnym stopom, chodząc na siłę w za ciasnych butach.
4. Buty z tworzywa sztucznego - spróbuj wykorzystać wodę
O ile wykorzystanie wody w przypadku rozbijania butów skórzanych może być nieco ryzykowne i skończyć się nieestetycznymi zaciekami czy odkształceniami, o tyle w przypadku obuwia z tzw. sztucznej skóry można sobie na to pozwolić. Jak wykorzystać wodę do rozbijania butów? Na kilka sposobów - oto najskuteczniejsze z nich!
Nad parą wodną
Obuwie umieszczamy nad garnkiem z wrzącą wodą (możemy włożyć do specjalnego sitka do gotowania na parze) i trzymamy je tam dosłownie kilka chwil, aby para wodna rozmiękczyła tworzywo. Następnie wkładamy buty na stopy i chodzimy w nich przez pewien czas. Powtarzamy za kilka godzin lub kolejnego dnia. W ten sposób z powodzeniem rozbijemy mokasyny, różne rodzaje półbutów, a nawet za wąskie sandały.
W zamrażalniku
To sposób mało znany, a bezbolesny i niewymagający chodzenia w za ciasnych butach. Foliowe woreczki napełniamy wodą i wkładamy do buta – dość szczelnie. Następnie buty wkładamy do zamrażalnika na jedną noc i zostawiamy. Woda, zamarzając, zwiększa swoją objętość, rozbijając tym samym obuwie. Wystarczy, że kolejnego dnia pochodzimy w butach – jedynie dla utrwalenia efektu rozbicia.
Wilgotne skarpetki
To metoda dla wytrwałych. Zakładamy wilgotne skarpetki i chodzimy w butach, tak długo, dopóki nie poczujemy dużego dyskomfortu. Pod wpływem wilgoci tworzywo rozmiękczy się, musimy jednak liczyć się z tym, że osiągnięcie oczekiwanego efektu może zająć sporo czasu i wiązać się dla nas z niewygodą.
5. Jak rozciągnąć buty na szerokość, wykorzystując gazety?
Gazety świetnie sprawdzają się przy rozszerzaniu obuwia, dlatego że możemy je umieścić dokładnie w tych miejscach, w których but jest dla nas za ciasny. Jak rozciągnąć buty, wykorzystując gazety? Gazety moczymy w spirytusie albo w bezbarwnym denaturacie i wkładamy do buta. Nie należy jednak tego robić, jeśli obuwie ma farbowane wnętrze – w kontakcie z alkoholem wnętrze buta może ulec brzydkim odbarwieniom. Wówczas lepiej zamoczyć gazety w wodzie. Zostawiamy na noc, kolejnego dnia chodzimy w butach, aby utrzymać pożądaną szerokość.
6. Jak rozbić buty przy użyciu suszarki?
Ciepłe powietrze z suszarki także sprawia, że tworzywo ulega rozmiękczeniu. Kiedy już nagrzejemy obuwie, zakładamy skarpetkę i chodzimy w bucie aż do momentu wychłodzenia. Czynność powtarzamy kilkakrotnie – raz za razem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to sposób dość ryzykowny, który może skończyć się uszkodzeniem buta pod wpływem wysokiej temperatury.
7. Nic nie pomaga? Zanieś buty do szewca
To nieprawda, że jeśli domowe sposoby zawiodą, za ciasne buty będą do wyrzucenia. Doświadczony szewc będzie wiedział, co zrobić, aby je rozbić, tak by były komfortowe.